sobota, 6 lipca 2013

Umano: News Read to You - spersonalizowane radio

Nie chciałbym tu promować wtórnego analfabetyzmu, ale… Masz dość czytania? Może problemy ze wzrokiem, może wolisz po prostu położyć się i posłuchać wiadomości w radiu? I gdyby tylko było trochę bardziej spersonalizowane, tak jak to bywa w agregatorach newsów typu Feedly, czy świętej pamięci Google Reader…

Cóż, teraz nie musisz już marzyć, czekać, szukać. Wystarczy pobrać Umano


I nie, gdybyś miał wątpliwość, newsy nie są czytane przez Ivonę, ani jakiegoś z jej braci. Czytane są przez żywych ludzi, w niektórych przypadkach przez kobietę, w innych przez mężczyznę. Niestety, tylko po angielsku, ale chyba nikt nie spodziewał się polskiego lektora. Jeśli chcemy, możemy zwiększyć prędkość odczytywanego tekstu. Poza tym każdy artykuł możemy polubić, skomentować lub udostępnić. I choć program wygląda ładnie, to miejscami interfejs bywa trochę przytłaczający, jak widać na poniższym screenie.


Ale to nie wszystko, w razie np. problemów ze zrozumieniem lektora, czy gdy chcemy coś doczytać lub nagle w busie zepsują nam się słuchawki, możemy przeczytać artykuł. Wadą jest niemożliwość dodawania własnych źródeł, jest to jednak dość oczywiste, w końcu w takim przypadku dany artykuł moglibyśmy jedynie sami sobie przeczytać.


Tego typu urządzenie może też być przydatne w czasie podróży samochodem, o czym autorzy nie zapomnieli pomyśleć. Odpowiedni tryb ułatwi nam obsługę aplikacji, a opcja automatycznego odtwarzania kolejnych artykułów sprawi, że właściwie nie będziemy musieli sobie zawracać głowy zabawą z programem. Dodatkowo, możemy wybrać opcję omijania wcześniej przesłuchanych artykułów. 


Nie trzeba też martwić się opłatami za Internet, gdyż utworzone wcześniej playlisty możemy pobrać. Niestety, by móc je układać, trzeba wcześniej założyć konto. Dostępne są również powiadomienia i integracja z Facebookiem, byśmy mogli śledzić, czego słuchają nasi znajomi i przy okazji zapewne zaśmiecać ich oś czasu naszą aktywnością. Wracając jednak do istotniejszych rzeczy: możemy przeglądać artykuły wg jednej z 9 dostępnych kategorii lub zobaczyć co jest teraz popularne. Można też tradycyjnie przeglądać zebrane artykuły lub skorzystać z wyszukiwarki.Umano: News Read to You dostępna jest za darmo na iPhone'a oraz iPada w App Store, a także na androida w Google play.

piątek, 5 lipca 2013

IKO: płać za zakupy i wypłacaj z bankomatu telefonemAplikacja nie została zbyt ciepło przyjęta przez klientów PKO BP (bo tylko do nich jest skierowana). Czytając komentarze trudno się dziwić, bo skoro po prostu na danym urządzeniu nie działa lub nie jest dopasowana do jego rozdzielczości to czyni ją to bezużyteczną.

Jeżeli jednak należymy do grona szczęśliwców którym aplikacja działa bez problemu, zyskujemy bardzo dużo. Zwłaszcza, jeżeli nie mamy tradycyjnej karty płatniczej (przy sobie lub w ogóle).


Po pierwsze możemy wypłacić gotówkę w bankomacie. Po zalogowaniu się do aplikacji, generuje on kod, który wpisujemy do bankomatu i zyskujemy możliwość wypłaty.

Po drugie możemy zapłacić za zakupy internetowe. Może być użyteczne, jeżeli nie korzystamy w danym momencie z zaufanego komputera i nie chcemy się na nim logować na swoje konto. Po raz kolejny odbywa się to za pomocą kodu z aplikacji.

Kolejną opcją jest możliwość zapłacenia za zakupy w sklepie. Przynajmniej teoretycznie. Po pierwsze musi to umożliwiać terminal sprzedawcy, po drugie sam sprzedawca :D Ale jeśli mamy szczęście i sprzedawca już o tym słyszał a strach przed tym co nowe nie weźmie górę nasza transakcja będzie bezpieczniejsza niż przy użyciu zwykłej karty.

Wadą łamaną przez zaletę jest brak wykorzystania technologii NFC. Płatności zbliżeniowe są fajne,oszczędzamy czas i nie mamy kontaktu z terminalem który dotykało przed nami 1000 różnych osób, jednak dzięki temu, że nie postawiono akurat na tą funkcję osoby z urządzeniami pozbawionymi tej opcji nie są pokrzywdzone.Aplikacja umożliwia również sprawdzenie salda konta, sprawdzenie historii transakcji itd, jednak to samo oferuje zalogowanie się na konto przeglądarką, więc nie będę się nad tym rozwodził.

Aplikacja do pobrania za darmo w sklepie Play

iQuariumiQuarium jest w kategorii gier chociaż samego grania w tej aplikacji niewiele. Mamy tu do czynienia bowiem z symulatorem akwarium. Wiele osób potwierdzi, że patrzenie na rybki akwariowe redukuje stres i uspokaja. Nie każdy jednak ma czas i fundusze na założenie własnego akwarium, może więc sobie sprawić jego darmową namiastkę w swoim telefonie i tablecie i zabierać wszędzie ze sobą.
Na początku nasze akwarium jest bardzo ubogie, nie ma w niej wiele poza rybką i piaskiem. Sama rybka według zapewnień autorów zachowuje się tak, jak pewien gatunek pielęgnicy.
Za każdą godzinę, kiedy nasza rybka jest zdrowa (nakarmiona) dostajemy punkty, odpowiednia ilość punktów odblokowuje dodatki do akwarium (roślinki, bąbelki, tła, kamyczki, dekoracje a nawet całkiem nowe motywy).
Jeżeli zapomnimy o naszej rybce może ona zachorować a akwarium porosną glony.

Sama gra jest świetną alternatywą dla bijącego rekordy popularności a moim zdaniem obrzydliwego Pou.


Ciekawą, lecz niedopracowaną przez autorów opcją jest możliwość synchronizowaniu postępu w grze przez chmurę. Tak naprawdę synchronizują się tylko odblokowane przez nas dodatki, jednak w akwarium na drugim urządzeniu będziemy musieli ułożyć je ponownie. Z jednej strony daje to możliwość posiadania kilku akwariów o różnym wystroju na różnych urządzeniach, z drugiej nie każdy ma ochotę robić to samo drugi raz. Nie synchronizuję się także nakarmienie rybki, o czym przekonałem się zaglądając do mojej rybki na telefonie po tygodniu, kiedy codziennie karmiłem ją na tablecie.
Aplikacją dostępna jest za darmo zarówno w sklepie Play jak i w Appstore.
Jeżeli chcemy przyspieszyć proces naliczania punktów możemy wspomóc twórców przez mikropłatności lub oglądając reklamy, jednak nie jest to konieczne ani uciążliwe.

VS. Racing 2

Zdarzyło mi się grać na iOSie w niejedne wyścigi i muszę przyznać, że albo nie lubię takich gier poza konsolą, czy pecetem, albo po prostu nie grzeszą grywalnością.

Niedawno pojawiła się nowa gra tego typu: VS. Racing 2. W poprzedniczkę nie miałem okazji zagrać, może kiedyś to nadrobię, póki co, czas na recenzję.


Tryby gry? Dla pojedynczego gracza, dla wielu, a także lokalny multiplayer przy pomocy Wi-Fi lub Bluetoothe’a.

W pierwszym  trybie mamy do wyboru pokaźną ilość tras, umieszczonych w różnych okolicach, takich jak np. dżungla i pustynia. Są różne tryby wyścigu: z kilkoma przeciwnikami,  a także polegające na konieczności zniszczenia pojazdów przeciwników lub na pokonaniu driftem określonego dystansu oraz próba czasowa. Multiplayer do seria wyścigów z duchem przeciwnika.
W tej chwili mamy do wyboru 10 samochodów (można spodziewać się, że w kolejnych aktualizacjach pojawi się ich więcej, tak samo jak tras), możemy poddawać je ulepszeniom osiągów, a także modyfikacją zewnętrznym. Niektóre z nich dostępne są za pieniądze zarabiane w wyścigach, inne za diamenty, które najprościej zdobyć wydając na nie pieniądze. Na początku gry mamy ich jednak kilkaset. Przydają się też do natychmiastowego dostarczenia ulepszeń lub samochodów. Po wzięciu udziału w kilku wyścigach kończy nam się benzyna. Pozostaje wtedy czekanie na jej zatankowanie lub wydanie realnych pieniędzy.

VS. Racing 2 dostępny jest za darmo w App Store. Można pograć też na iPadzie.

czwartek, 4 lipca 2013

Yahoo! Weather

Tak, wiem, pisałem, że raczej nie korzystam z dodatkowych aplikacji do sprawdzenia pogody. Fakty są jednak takie, że ta natywna nie dostarcza nam zbyt wielu danych, ani nie jest zbyt piękna. Informacje o prognozach pobiera z Yahoo, a Yahoo ma swoją własną pogodową aplikację, która właśnie wczoraj doczekała się aktualizacji.

Sprawiło to, że teraz ma pewną przewagę nie tylko nad domyślną systemową aplikacją, ale także nad wieloma innymi, w tym opisywaną kilka postów temu, Daily Weather.

Przechodząc do sedna: teraz możemy sprawdzić godzinową prognozę na następne 24 godziny, a także na 10 dni do przodu. W natywnej jest to tylko kilka godzin i 7 dni. Oczywiście, przewidywalność długoterminowych prognoz pogody to zupełnie inna kwestia i zapewne równie dobrze można by wykonać telefon do wróżki, a przecież to kosztuje. Aplikacja od Yahoo jest za to darmowa, i oszczędzi nam czas na ewentualne szukania długoterminowej prognozy w internecie. Jasne, są tam też prognozy na większą ilość dni, ale bądźmy szczerzy, równie dobrze można spytać sąsiada, jaka wg niego będzie prognoza za dwa tygodnia.


Ale to nie wszystko, co sprawia, że ta aplikacja jest warta uwagi. Kolejna rzecz to wygląd. Prognoza wyświetlana jest na umieszczonych w tle zdjęciach miast, które są pobierane z serwerów flickr. Dotyczy to jednak tylko większych miast, w mojej Bochni mogę liczyć jedynie na zdjęcia w stylu zachmurzonego nieba, co i tak daje przewagę nad aplikacją natywną. Co więcej zdjęcia dobierane są, biorąc pod uwagę również porę dnia i warunki pogodowe.

Ale nie każdy jest estetą. Jak przedstawia się funkcjonalność? Również dużo lepiej, oprócz tego co w aplikacji podstawowej, mamy dostęp do następujących informacji:
Poza tym dostępne są mapy, pokazujące temperaturę, siłę wiatru oraz przedstawiające zachmurzenie:
Dla niektórych państw dostępna jest również mapa z zaznaczonym promieniowaniem UV:


Fajną rzeczą jest też lokalny czas wyświetlany dla każdego dodanego miasta. 


Yahoo! Weather, jak już wspomniałem wcześniej, dostępny jest za darmo w App Store. Polecam. 

środa, 3 lipca 2013

Wysyłaj smsy z komputera i tableta dzięki MightyText

Czy zdarzyło Ci się kiedyś ułożyć wygodnie z laptopem lub tabletem na łóżku i chwilę po tym dostać smsa na leżący w oddali telefon w związku z czym musiałeś wstawać i psuć wygodne umoszczenie?
Pracować na komputerze w innym pokoju i dopiero po kilku godzinach zobaczyć na telefonie nieodebrane połączenia?
A może po prostu chcesz odpisywać na smsy z klawiatury fizycznej komputera, bo dotykowa klawiatura ekranowa jest dla Ciebie za mała?

Jeżeli któryś z przytoczonych przykładów jest bliski twemu życiu to powinieneś zapoznać się z aplikacją MightyText dostępnej na Androida w sklepie Play.Pobranie i instalacja jest bezproblemowa, do aplikacji należy zalogować tym samym kontem Gmail na wszystkich urządzeniach i to w zasadzie tyle. Jedyną koniecznością jest to aby twój telefon miał dostępne połączenie z wifi lub internetem mobilnym.
Smsy na na inne urządzenia dochodzą dosłownie z sekundowym opóźnieniem, wysyłają się równie szybko. Dodatkowym plusem jest pełna integracja z twoją książką kontaktów a także synchronizacja skrzynki odbiorczej.

Plusy:
-darmowa
-łatwa w obsłudze
-niezawodna

Minusy
-brak połączenia przez bluetooth, wymagane połączenie internetowe
-jedyna obsługiwana przeglądarka komputerowa to póki co tylko Chrome

The Championships, Wimbledon 2013

Ponieważ trwa właśnie Wimbledon, warto zaprezentować oficjalną aplikację poświęconą temu turniejowi, wydaną na iOS.

Program jest niestety dostępny tylko w angielskiej wersji językowej. Oferuje nam dostęp do newsów, wyników na żywo, rezultatów każdego meczu, „rozkładu jazdy”, tabeli wyników, informacji o zawodnikach, radiowej i tekstowej relacji na żywo, a także wideo relacji, która w naszym pięknym kraju nie jest dostępna. Mamy za to dostęp do multimediów w postaci plików wideo i zdjęć. Możemy także, na widoku z satelity, znaleźć lokalizację poszczególnych kortów, restauracji, toalet i kilku innych rzeczy. Są też powiadomienia, które chyba nie działają i, oczywiście, sklep, bo w końcu sport to dobry biznes. Mamy również prawo podzielić się opinią na temat aplikacji.

Na koniec kilka screenów, pobierajcie aplikację, póki turniej wciąż trwa. Z resztą, pewnie za niecały rok znów będzie warta użycia.

The Championships, Wimbledon 2013 dostępny jest za darmo na iPhone'a. Jest też wersja tej aplikacji przeznaczona dla iPada, którą można, również za darmo, pobrać z App Store. Niestety, z powodu braku iPada nie miałem okazji jej przetestować.

Daily Weather

Oczywiście, iOS jest wyposażony w natywną aplikację pogodową. Mimo to, popularność innych tego typu programów jest spora; dowodzi tego chociażby cała kategoria w AppStore, poświęcona tej tematyce.


Rzadko korzystam z tego typu aplikacji, poza tą dostarczoną w iOS. Moją ulubioną jest Daily Weather.
Program ten przedstawia prognozę w formie gazety, która po uruchomieniu aplikacji zostaje „wydrukowana”.


Wizualnie aplikacja prezentuje się, przynajmniej wg mnie, bardzo dobrze, co widać na załączonych obrazkach. Aplikacja pokazuje prognozę na 7 dni do przodu, możemy także dodać dodatkowe lokalizacje.

Daily Weather dostępny jest za darmo w App Store lub w wersji „+”, pozbawionej reklam, za 0,89€. W tej samej cenie dostępna jest również wersja HD „+” na iPada.